Astrodom

Čarovný den svatého Ondřeje

 

Poslední listopadový den má svátek Ondřej, pomalu nastává předvánoční očistné období adventu po bujarých oslavách principu smrti a koloběhu života v listopadu.

Den svatého Ondřeje byl odpradávna zasvěcen věštbám, věštění, čarování. I když podle křesťanství smí věstit pouze bibličtí prorokové vyvolení Bohem a pokud jste se za ně ve středověku zkusili prohlašovat, byla velice úzká hranice mezi svatořečením a upálením na hranici. Ale i tak se věštění, převážně v adventním čase, udrželo od pohanských dob do současnosti.

 

První apoštol

 Svatý Ondřej byl první z apoštolů, který následoval Ježíše Krista. Jelikož byl Žid, jméno Ondřej není jeho původní, ale zřejmě ho přijal při křtu. St. Andrew, Andreas, česky Ondřej, jako jeden z prvních křesťanů šířil svoji víru, evangelium (radostná zvěst), jak jim před smrtí Ježíš řekl. Za to však také, jako téměř všichni, zaplatil životem a zemřel mučednickou smrtí na kříži, ale na jiném, než se umíralo dosud, na kříži ve tvaru písmena X, od té doby se mu říká svatoondřejský kříž a je atributem svatého Ondřeje. Podle atributů poznáme na sochách a obrazech starých mistrů o jakého světce či světici se jedná. Ondřej má vždy za sebou onen X kříž a stal se tedy patronem všeho, co s tímto křížem souvisí. Mnoho erbů a dokonce i státních znaků nese ondřejský kříž, například Florida, Španělsko, Rio de Janeiro a Skotsko, jehož je dokonce patronem, stejně jako Ruska, Ukrajiny a Rumunska. I Velká Británie má na své vlajce svatoondřejský kříž, ačkoli na pozad klasického kříže. Také se pomocí ondřejského kříže zpevňovaly trámy. To potom nad stavením bděl sám svatý Ondřej, aby nespadlo při poryvu větru.

 Blíží se pomalu konec roku a celý advent i Vánoce bývají plné očekávání, věštění a hádání, co se stane  příští rok. Postupně se staré věštecké zvyky začaly provádět pouze o Štědrém dni, ale dříve Vánoce rozhodně nebyly pouze Štědrý večer. Naopak, začínaly první adventní nedělí, po 2. prosinci a věštby na příští rok odstartoval svatý Ondřej, jehož den je věštbám zasvěcen, ačkoli se o to sám svatý Ondřej nikterak nezasadil.  Svatý Martin jako osoba také sám o sobě nepřinášel sníh, ale už mu to nikdo neodpáře. Svatí se stanou symbolem nebo personifikovanými přírodními, vyššími silami. V polyteistickém náboženství byl pro každý jev či přírodní sílu jeden bůh a v křesťanství lidskou potřebu více božstev zastupují světci.

 

Patron lásky

Ondřej byl původně rybář, proto ho dnes vzývají rybáři, ale také se stal patronem nevěst. Dívky i ženy ho odjakživa prosily, aby se dobře vdaly. Na jeho svatý den se Ondřeje ptaly na mnohé otázky ohledně lásky, jak by mohly nějakou tu rybu v příštím roce ulovit do svých sítí. Tedy spíše dvounohýho rybáka. Každý má lití olova spojené se Štědrým večerem, ale to se právě lilo na Ondřejův den. Dívky věštily, kdo z okolních mládenců bude jejich milý podle toho, co jim tvar olova připomíná, třeba počáteční písmeno mužova jména nebo něco, co jej vystihuje, třeba sekera, dnes motorka nebo postava z oblíbené playstaion hry. Pokud o Vánocích plánujete lít olovo, tak určitě dnes. Můžete zkusit i další kouzla na lásku. Utrhněte venku větvičku, ideální je z třešně, švestky, jabloně či zlatého deště a zasaďte ji do květináče. Po té ji každý den zalévejte čistou vodou ze svých úst. Jakože si naberete vodu do pusy a pokropíte jí větvičku. Pokud do půlnoci Štědré noci větvička rozkvete, žena se vdá. Jestli se nemůžete rozhodnout, který muž je pro vás ten nejlepší a máte víc adeptů, napište si jejich jména na cedulky a dejte si je na noc pod polštář. Ráno poslepu jednu vytáhněte a ten, jehož jméno je napsáno na oné cedulce, je vám souzený. Stejně tak, ohledně lásky, stačí svatého Ondřeje před spaním poprosit, aby vám v noci seslal sen o vašem milém, jak bude vypadat, kde ho potkáte, a pokud už máte někoho vyhlédnutého, tak jak ho zaujmout nebo co třeba děláte špatně, že vás ještě nepozval na rande.

Je ještě pár starodávných věšteckých metod, jak se dozvědět o své budoucí lásce, jenže potřebujete kurník s kohoutem a slepicemi. A musíte to stihnout dnes do půlnoci, protože oslavy a rituály se vždy konaly v předvečer svátku. Dnes o půlnoci zaklepejte na kurník a pokud první zakokrhá kohout, tak se do roka vdáte, převedeno na dnešní poměry, potkáte muže, který se o vás bude starat a na rukou nosit. Pokud zakvoká slepice, bohužel celý příští rok toho pravého nepotkáte.