Astrodom

Svatá Barborka

Krásná mladá dívka, přes věznění otcem ve věži zaslíbila sebe i své panenství Bohu a Kristu, když to otec zjistil, utekla a skryla se ve skále, která se před ní zázračně rozevřela, a proto je patronkou horníků. Otec ji však nalezl a odvlekl na mučidla a nakonec ji sám osobně setnul mečem. V ten moment však z nebe vyšlehl blesk a otce na místě zabil. Tvrdá a účinná pomsta, i když trochu pozdě. Svatá Barbora se tak stala také patronkou pyrotechniků a dělostřelců. Jejími atributy jsou věž, ve které byla vězněna, paví pero, jako symbol nesmrtelnosti a palmová ratolest, která značí mučednickou smrt.

Zvyky a kouzla na Barborku

Nejznámějším zvykem je řezání třešňových větviček do vázy s vodou. Pokud vykvetou do Štědrého dne, dívka, která barborku uřízla nebo pro kterou byla uříznuta, se do roka vdá. Můžete si ale zavěštit i jinak. Utrhněte jen jednu větvičku a sledujte, kolikátý den od utržení rozkvete. Tolikátý měsíc v příštím roce bude váš nejšťastnější. To může udělat i muž. Žena jich může uříznout více a každou větvičku popsat jménem kluka, který se jí líbí. Která větvička vykvete nejdříve, tak ten muž, jehož jméno je na ní napsáno se do ní zamiluje. Aspoň budete vědět, na koho z vašich adeptů se zaměřit, takže se hodí pro nerozhodné ženy. Pro ty, které přesně vědí, kterého chtějí, mám jedno kouzlo, utrhněte jeden kvítek z rozkvetlé barborky a noste ho v podprsence u srdce. Ten muž, na kterého jste myslela při řezání barborky a kterému barborka symbolicky patří, bude váš. Nejlepší jsou barborky, které jsou uříznuty ve chvíli, když se ráno objeví první sluneční paprsky.

Zvyky

Dříve chodily po vesnici či městských ulicích Barborky jako bílé nevěsty. Podle legendy je poslal z nebe svatý Petr. Chodily ještě před Mikulášem, v šatech pro nevěsty a zahalené závojem, vlasy sčesané do obličeje. Vypadaly strašidelně, ale obdarovávaly hodné děti cukrovím a pamlsky. Na zlobivé však měly metlu a ty nejzlobivější si odnesly s sebou do nebe. Proto se jí děti často bály, někde se z ní stala až hororová postava. Nevěsta, zahalená úplně celá v bílém od konečků prstů až k bradě, vlasy přes obličej, že nejsou vidět ani oči, ani nos, je archetypálně hororová ženská postava, trochu Morana, symbol smrti. Bílé Barborky můžeme ztotožnit s Perchtou či Bílou paní.