Astrodom

Harvest Moon - Monica Star

Zářijový sklizňový úplněk je na severní polokouli oslavovaný spolu s podzimní rovnodenností, kdy vzdáváme díky Matce Zemi, protože během měsíce září je k nám nejštědřejší.

Keltové říkali zářijové sklizni Mabon, je to jejich druhý svátek sklizně, první je Lughnasad, druhý Mabon od 21. do 29. září a třetí a poslední sklizeň je o Samhainu a po něm nás Země půl roku ničím nepodaruje.

Harvest Moon, Úplněk Sklizně, nastane 14. září, tedy už tuto sobotu, je to čas rekapitulace toho, co jsme za poslední rok získali, čeho jsme dosáhli a vzdání díků za to, co máme. Úplněk je v přemýšlivých Rybách, ve kterých je i Černá Luna a Neptun, což je dobrá konstelace ke kontemplaci. Celá tato sestava vystihuje symboliku tarotové karty Měsíce, kdy by melancholie mohla vést až k depresivním stavům, ale právě tento negativní aspekt se snažíme převést v pozitivní úrodu nápadů a tvoření.

Stejně tak i měsíc září někdo vnímá negativně, zejména proto, že začíná škola, ale sám o sobě je to měsíc velmi rozmanitý, pestrý, hojný a veselý. Sluneční princip dlí v Panně, která má smysl pro harmonii, soulad a  spolu s Merkurem, Marsem a Venuší přináší hojnost a luxus, jak ve vztazích, tak v práci a kariéře.

Uvědomme si, jak šťastní vlastně jsme (alespoň za něco) a poděkování za to nás posune k dalším rituálům na zvýšení prosperity a hojnosti ve všech stránkách života.

Keltové, Slované, Germáni, Římané a další prastaří pohané děkovali Matce Zemi, protože většinu svých darů měli od ní a vnímali to více, než naše současná civilizace. Příroda v tomto období přímo prýští hojností, dozrávají jablka, hrušky, švestky, dřínky, ostružiny, ořechy, rakytník a také hroznové víno, jež si pro svou magickou moc zasluhuje vlastní posvátné slavnosti, vinobraní. Sladký burčák dostanete pouze v této části roku, stejně tak zkvašené jablečné mošty. Zavařují se povidla a marmelády, pálí se švestkovice, hruškovice, ořechovice. Ke všeobecné hojnosti přispívá úroda rajčat, paprik, cuket, malých dýní, červené řepy a lilků.

Zahrada voní těžkou vůní růží, chryzantém, aster a dalších podzimních trvalek, kvetou krásné rozchodníky a vřesy. Začínáme také zasívat ozim, abychom měli stejně dobrou sklizeň i příští rok. Nikdy jindy příroda nenabízí takovou hojnost úrody a proto si uděláme rituál hojnosti.

Kromě bohatých stolů obtěžkaných dobrým jídlem, zejména povidlovými koláči, si na náš oltář položíme symbol rohu hojnosti, pokud ho nemáme, stačí pohár plný vína nebo ovocné šťávy, džusu či smoothiečka, nejlépe ze sezónního ovoce či zeleniny. Barvy svíček a magických ubrusů či plédů ladíme do oranžova, hněda, červena, červenooranžova, žlutohněda, okrova. Pokud máme nedostatek předmětů této barvy, dobře poslouží také žlutá, zlatá a tmavě zelená. O roh hojnosti či pohár, který symbolizuje náš svatý grál, pohár nesmrtelnosti, opřeme tarotovou kartu Trojku Pohárů, která se nazývá Hojnost. Před pohár položíme kartu Umění, Eso Pohárů a Královnu Pohárů. Oltář můžeme ozdobit plody letošní úrody, nejlépe, pokud jsme je vlastnoručně sklidili. Poté zapálíme všechny svíčky, poděkujeme Matce Zemi za její dary. Můžeme ji pojmenovat Deméther.

Podle toho, za co budeme děkovat, si můžeme zvolit jméno bohyně. Za peníze a materiální jistoty děkujeme bohyni Lakshmi, za lásku bohyni Venuši, za zdraví a plodnost bohyni Živě, ale můžeme děkovat i Panně Marii. Potom se uvedeme do stavu meditace, kontemplace, soustředění, je to takový stav flow, kdy naši mysl prostupuje pouze myšlenka hojnosti, nic nás neruší, jsme úplně klidní.

Nejlépe ještě s takto laděnou myslí napíšeme na papír své přání, ohledně hojnosti do dalšího Kola roku, stále se soustředíme a potom přání spálíme a tímto ho pošleme k našim Bohyním. Soustředíme se na to, jak papírek hoří a podle toho už můžeme věštit, jak se asi bude naše přání během následujícího roku plnit.

S posledním dohořelou jiskřičkou toto přání pustíme do Astrálu a odpoutáme se od něj, alespoň na dnešní večer. Vypijeme pohár do dna a pojíme ovoce a další plody, které máme na oltáři. Chvilku budeme naši mysl vracet do normálu, sfoukneme svíčky a půjdeme dělat to, co normálně, nejlepší je jít spát a na přání zapomenout.